MM35BS72DUH Bearing MM35BS72 DUH Ball Screw Support Bearings 35*72*30
Inner Diameter: 35mm
Outer Diameter: 72mm
Width: 30mm
Precision: P4
Weight: 0.58kg/piece
Mateterial: chrome steel
Clearance: standard CN/CO
Dynamic Load Rating (kN): 45.4
Static Load Rating (kN): 36.3
DUH: duplex pairs of bearing,universally ground, high preload
Description
MM35BS72DUH Bearing Datasheet:
MM35BS72DUH bearing is angular contact thrust ball bearing.
For this model number,
Inner Diameter: 35mm
Outer Diameter: 72mm
Width: 30mm