6306/31.75-2RS Bearing 6306/31.75 Imperial Ball Bearing 31.75X72X19
ID: 31.75mm
OD: 72mm
B: 19mm
Weight: 0.34kg
Material: chrome steel
Number of Row: single row
Precision: ABEC1/P0
Lubrication: grease or oil
Description
6306/31.75-2RS Bearing Specification:
6306/31.75-2RS bearing is imperial deep groove ball bearing.
For this bearing model,
ID: 31.75mm
OD: 72mm
B: 19mm