292/560 Bearing 292/560-E-MB Spherical Roller Thrust Bearing
Size: 560*750*115mm
Mass: 140kg/set
E: Increased load capacity
MB: Solid brass cage, shaft guide
Package: Wooden case for each bearing
Cross Reference: 292/560, 292/560-E-MB, 292/560-E1-MB, 292/560.E.MB, 292/560.E1.MB
292/560 Bearing Specification:
292/560 bearing is spherical roller thrust bearing.
For this bearing,
ID: 560mm
OD: 750mm
Width: 115mm